POZOR! Nechci tu žádné reklamy, pokud neumíte číst, a přesto ji sem dáte, ihned mažu.
Jestli se vám chce, klidně můžete komentovat články. Asi mám auru, která psaní komentářů nepodporuje, ale věřte mi, že je ocením.

Proč jít k volbám

9. ledna 2013 v 11:13 | Naira |  Ridiculum vitae
Nejprve pěkně výjmenuju klasické české argumenty, když se blíží volby:
- jeden hlas nic nezmění;
- není z koho vybírat;
- prezident nic nezmůže;
- stejně si budou dělat, co chtějí.

Hned ze začátku si dovolím nesouhlasit s prvním tvrzením. Přeci důkaz můžeme vidět každé volby a hlavně tyto poslední. Čí voliči jdou vždy k volbám? Čí voliči zajistili diktátorské straně přežití 20 let po pádu režimu? Oni si neřeknou, že jeden hlas nic nezmění, oni bez keců jdou volit. Kdybychom byli co k čemu a přestali si tuto kouzelnou větu říkat, tak by naši kandidáti měli mnohem lepší podporu v senátu. Jenže nikdo nešel volit, kromě slavných komunistů, a voilá, hned nám senát pěkně zoranžověl a zrudnul.

Bohužel druhá námitka je mnohem komplikovanější a musím s ní dokonce souhlasit. Řeknemě si narovinu, většinou není koho volit. V tomto případě by to chtělo naprosto radikální řešení, ale to bych teď ráda ponechala stranou. Ano, máte pravdu, není z koho vybírat, ale hodně lidí vylučovací metodou dospělo k tomu méně špatnému kandidátovi. Pro a proti najdete všude na internetu a snad si každý umíme vytvořit názor na jednání a vystupování jednotlivých kandidátů?

Třetí bod mě dostává do kolen. Že prezident nic nezmůže? Co třeba jedna pořádná amnestie nebo podepsání zákona o vyšším DPH, když se hranice nezaměstnanosti nebezpečně blíží k 10 %. Hm? Na tohle si už odpoví každý sám.

A že si budou stejně dělat, co chtějí? Ano, je to pravda a v tomto bodě bychom mohli mít pocit, že volby jsou opravdu zbytečné, ale já si dovolím namítat. Přestože pořád budou mít prostor dělat si, co chtějí, tak už bude omezený. Zmanipulovat průzkumy a cpát do televize kandidáty, které potřebujete, aby lidi zvolili, to už dá nějakou práci. A pokud se na volby vykašlem, tak jim dáme signál, že je nám to vlastně putna. Tohle je už katastrofický scénář, ale jednoho krásného dne se můžeme probudit bez volebního práva, protože si řeknou - když jim to zrušíme, tak jim to stejně bude jedno, takže nebudou tak moc protestovat - a to bude teprve jízda. To už jim nic nebude bránit a budou si moci naplno dělat, co chtějí. Teď se díky volbám musí aspoň snažit dělat, že dělají nebo že nedělají, ale my jím tímto postojem dáváme najevo, že jsme snadná kořist.

Běžte prosím vás volit, opravdu. Vím, že se to jeví zbytečné, ale můžete vidět, že není. Je to naše právo, které v každé zemi nemají, a aspoň tímto právem můžeme politikům trochu zkomplikovat jejich vládu. Můžeme tímto zabránit, že si budou dělat uplně všechno, co chtějí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 15:53 | Reagovat

Já chodím k volbám pravidelně a pokud vím, tak jsem žádné ještě nevynechal :)
Komunisti tu byli až moc dlouho. Mělo to za následek, že jejich příznivci chtějí zpátky staré časy a jejich odpůrci mají za ty roky pocit, že prostě nic nezmůžou. Bude to pořebovat hodně let než se to změní a také doufám, že až se naše porevoluční generace dostanou k vedoucím pozicím, tak se to trochu zlepší.

2 Naira Naira | 9. ledna 2013 v 16:40 | Reagovat

[1]: Máš recht. A čoveče všimla jsem si, že tato pasivita je u lidí, kteří jsou jenom o pět let starší než já! Čili když to shrnu, tak generace v produktivním věku kašle na volby. Ale těší mě, že blogerstvo 18 a výš je akční a agresivní. Protože to je potřeba!

3 kuře kuře | 10. ledna 2013 v 2:15 | Reagovat

hehe, já většinou variuju všecky čtyry výmluvy, ale teď mě jedna kamarádka uzemnila tím, že "za to ty sufražetky tehdy tak bojovaly!" A to jediné je pro mě pádný důvod :)

Nicméně sufražetky tentokrát prominou, je to moc daleko :D

4 Naira Naira | 10. ledna 2013 v 11:47 | Reagovat

[3]: Ts, že se nestydíš :P Ne, každého věc, jetli chce jít či ne. Ale čím víc lidí, tím víc addidas, protože pak nám jednou někdo může neomezeně vládnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Najdise.cz - Horoskopy