POZOR! Nechci tu žádné reklamy, pokud neumíte číst, a přesto ji sem dáte, ihned mažu.
Jestli se vám chce, klidně můžete komentovat články. Asi mám auru, která psaní komentářů nepodporuje, ale věřte mi, že je ocením.

Literárně-filozofické zajímavosti a asi jsou poslední

20. ledna 2013 v 5:55 | Naira |  Frankofonní svět
Jak jde čas, tak nám ve studijním programu ubývá literatury, která mnohdy bývá zdrojem báječných informací. Takže pomalu, ale jistě, to bude čirá nuda spojená s překládací praxí. Nu, co už. Tak vám dodám poslední zásobu zajímavostí, které jsem se dozvěděla tento semestr.


- věděli jste, že pohádkové postavy - Dlouhý, Široký a Bystrozraký - pocházely ze starého mýtu, ve kterém každý z nich představoval jeden živel? Dlouhý - voda, Široký - země a Bystrozraký - vzduch. A takhle by se prý daly rozebrat všechny pohádky, co známe. To by byl zatraceně zajímavý předmět.

- ptali jste se někdy sami sebe, proč je romám Victora Huga Tři mušketýři pořád tak oblíbený? Nemusíme hledat daleko, stačí sepodívat na filozofické uvažování, které se táhne celou historií Evropy. Evropané mají totiž rádi, když vedle sebe stojí 3 odlišné principy, které ten 4. princip sjednocuje. Srovnejte to třeba s trojjediným bohem, defacto stejný případ. No a z tohoto důvodu právě mušketýři lahodí evropskému duchu, jsou 3 rozdílní lidé, občas rozhádaní, a ten 4. je všechny spojí.


- když jednou za sto let uslyšíte píseň od Muka - Stín katedrál - neptáte se sami sebe, co to sakra jenom je ta hudba sfér? Přiznám se, že já jsem se takto ptala a na naší ctěné fakultě se mi dostalo odpovědi. Tentokráte uděláme malý exkurz do středověku, kdy převládalo geocentrické pojetí naší sluneční soustavy, tj. že země je střed a okolo se točí planety. A tyto planety ležely v jednotlivých sférách, které když o sebe třely, tak vydávaly onu hudbu sfér. Myslím si, že absolvovat nějaký ten historický seminář musí být taky zajímavé.


A to je pravděpodobně vše milí drazí :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 16:27 | Reagovat

Tohle se učit na vysoký, to musí být pohoda :)

2 Naira Naira | 22. ledna 2013 v 20:27 | Reagovat

[1]: Že jo? To by byly fakt super předměty. Já si takové blbinky pamatuju, protože to přece nemusíme umět a nebude to u zkoušky, což si mozek pamatuje nejlíp :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Najdise.cz - Horoskopy