POZOR! Nechci tu žádné reklamy, pokud neumíte číst, a přesto ji sem dáte, ihned mažu.
Jestli se vám chce, klidně můžete komentovat články. Asi mám auru, která psaní komentářů nepodporuje, ale věřte mi, že je ocením.

Émile Zola - Nana

1. října 2012 v 5:05 | Naira
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Nana
AUTOR: Émile Zola
PŘEKLAD: Miroslav Burda
OBDOBÍ: Naturalismus
POČET STRAN: prý 440
HODNOCENÍ: 4/5
DOBA ČTENÍ: cca týden
REAKCE PO DOČTENÍ: Super, ale...

ANOTACE
Nana je cílevědomá "dáma" z pařížské společnosti, která se těší neuvěřitelné přízni mužů. Neustále ji obletují díky její kráse a vnadným tvarům. Navíc je dokonalá manipulátorka, a jakmile se někdo dostane do jejích spárů, vysvobodí se z nich jedině totálně ožebračen.Jako prostitutka začínala na ulici, ale postupně se vypracovala na dobře situovanou Pařížanku, která si vytkla vysoký cíl - zbožný hrabě Muffat. Hrabě je oslněn její krásou, zapomíná na veškerou zbožnost a stává se jejím milencem. Nicméně i Nana podlehne lásce a odchází po nějakém čase do ústraní společně se svým kolegou z divadla Fontanem. Ten s ní jedná stejně, jako ona se svými milenci, a dožene ji tak na pokraj bídy a zoufalství.
Když Nanu vyhodí z jejich společného bydlení, tak se kurtizána rozhodne získat své místo ve společnosti zpět. A to lze jen jedním způsobem - hrabě. Ten je do ní stále tak zamilován, že jí slíbí hory a doly, a z Nany se stává nejbohatší Pařížanka. Nicméně nic nezůstává bez následku a každé plýtvání a zneužívání moci vede ke zkáze. Nana je jako pohroma, která ničí vše, co jí příjde do cesty.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Těžko říct, protože nejprve jsem sympatizovala s Nanou, ale ke konci její jednání bylo tak bezohledné a pokrytecké, že se mi až hnusila. Nemám nic proti antihrdinům, ale když je něčeho příliš...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Hrabě Muffat, a to asi kvůli jeho pošetilému chování. Chápu, že byl zamilován, ale moc dobře věděl, že ona ho má jenom pro peníze, dokonce mu to i řekla. Přesto rozfofroval své obrovské jmění zděděné po předcích kvůli někomu, kdo si ničeho nevážil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pip pip | 6. října 2012 v 2:46 | Reagovat

super, ale :D :D Kolik jich máte, těch povinných četeb?

2 Naira Naira | 6. října 2012 v 10:47 | Reagovat

[1]: proč se směješ? :P no máme toho celkem hafo, ale zase se změnily podmínky ukončení literatury, tak nevím, jak to ovlivnilo seznam...

3 píp píp | 9. října 2012 v 3:01 | Reagovat

no, u vás se to možná dozvíte už po zkoušce!

:P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Najdise.cz - Horoskopy